Opinie o Nas
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Opinie o FitnessPortal.pl na Opineo.pl

Jak wybrać bieżnię? 0

Jedno z podstawowych pytań jakie zadajecie nam dzwoniąc w sprawie zakupu sprzętu, to "jak wybrać bieżnię - czym się kierować?". Mogłoby się wydawać, że najważniejsze jest to jakim budżetem dysponuje klient. Z pewnością to właśnie pytanie o budżet usłyszysz w odpowiedzi na tak sformułowane pytanie podczas rozmowy z konsultantami w wielu sklepach internetowych. Z jednej strony wydaje się to słuszne, bo w większości przypadków cena bieżni treningowych i ogólnie sprzętów fitness rośnie wraz ze wzrostem ich funkcjonalności. Przyjęło się stwierdzenie, że czym droższa bieżnia, tym lepsza, bo w praktyce posiada mocniejszy silnik, więcej programów treningowych, ciekawszy interfejs użytkownika, większy pas biegowy, lepszy system amortyzacji, ma możliwość regulacji nachylenia pasa bieżni, jest trwalsza, a producent oferuje dłuższy okres gwarancji. Wszystko się zgadza. Często jednak budżet zupełnie rozmija się z tym, czego rzeczywiście potrzeba klientowi. Niekoniecznie bowiem trzeba wydawać kilka tysięcy złotych, nawet jeśli dysponuje się taką kwotą, jeśli w o wiele niższym modelu klient znajdzie wszystko to czego potrzebuje.

Tyle tytułem wstępu. Skupmy się na tym co rzeczywiście powinno się wiedzieć przystępując do zakupu swojej pierwszej bieżni treningowej (i każdej kolejnej też!).

Bieżnia magnetyczna (mechaniczna) czy elektryczna?

Najważniejsza kwestia to to czy szukamy bieżni magnetycznej (mechanicznej) czy też elektrycznej. Pierwszy typ bieżni nie posiada silnika. Działanie takiej bieżni oparte jest o siłę mięśni, gdyż pas bieżni wprawia się w ruch samodzielnie, najpierw poprzez marsz, a potem bieg. Taki rodzaj bieżni dostępny jest zwykle w bardzo przystępnej cenie, nieprzekraczającej tysiąca złotych. Dla przykładu u nas bestsellerem w tej kategorii jest najtańsza bieżnia dostępna w naszym sklepie - Bieżnia Sapphire SG-1500 SOKA. Nie rzucają więc słów na wiatr ci, którzy mówią, że nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy żeby wejść w posiadanie bieżni treningowej. Dodatkowo, bieżnie takie są bardzo lekkie, zajmują niewiele miejsca, a ich montaż jest bardzo łatwy, gdyż cechuje je prosta konstrukcja. Niestety na tym zalety się kończą. Oczywiście, jeśli wszystko to co zostało opisane w poprzednich dwóch zdaniach jest dla Ciebie wystarczające i spełnia oczekiwania, to właśnie znaleźliśmy bieżnię dla Ciebie. Jest to jednak całkowicie obiektywny wpis, więc musimy słów kilka poświęcić temu, co znajdziemy w bieżni elektrycznej, a czego jednocześnie próżno szukać w bieżni mechanicznej.

W bieżni mechanicznej jedynym sposobem zmiany prędkości (pośrednio) i nachylenia pasa bieżni są pokrętła, a regulacji dokonuje się ręcznie. Parametry te nie są w żaden sposób połączone ze zwykle prostym komputerem, który posiada wbudowane funkcje wyświetlania tylko podstawowych parametrów treningu, takich jak przebyty dystans, spalone kalorie, czas treningu czy aktualną prędkość. Ze względów konstrukcyjnych jedyną dostępną formą treningu jest bieg pod górę, co bywa uciążliwe i zbyt wymagające dla początkujących użytkowników. Bieżnie magnetyczne nie posiadają także zaawansowanych systemów amortyzacji, przez co nie zapewniają odpowiedniej ochrony stawów ćwiczącego. Wreszcie, nie posiadają możliwości wyboru programów treningowych dostosowanych do potrzeb i możliwości użytkownika, przez co niezbędna jest wiedza na temat tego jak dobierać optymalne tempo ćwiczeń, aby trening był efektywny i przy tym całkowicie bezpieczny.

Jak wynika już z powyższego tekstu, bieżnie elektryczne posiadają z kolei silnik, który wprawia w ruch pas biegowy. Są opcją zdecydowanie droższą (cena waha się od 1 000 zł do nawet 20 000 zł dla bieżni do użytku domowego), niż bieżnie magnetyczne, jednak ma to przełożenie na komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń. Sterowanie prędkością urządzenia odbywa się z poziomu konsoli. Droższe modele posiadają także drugi silnik, odpowiedzialny za regulację nachylenia pasa bieżni. W tańszych modelach regulacji tej dokonuje się ręcznie, za pośrednictwem pokrętła. Poza tym, bieżnie reprezentujące ten typ posiadają szereg udogodnień, w tym: systemy amortyzacji, rozmaite predefiniowane programy treningowe, możliwość definiowania profili użytkownika - przydatne jeśli bieżnia ma mieć kilku użytkowników. Podstawowym minusem bieżni elektrycznej, w porównaniu do bieżni mechanicznej, jest jej stosunkowo głośna praca. Oczywiście producenci bieżni nieustannie dążą do tego, żeby pracy bieżni towarzyszyło jak najmniej niepożądanych dźwięków, jednak ze względu na specyfikę sprzętu, nie da się ich całkowicie wyeliminować. Trzeba mieć tego świadomość, gdyż z całą pewnością wielogodzinny trening na bieżni będzie zakłócał spokój innych domowników, a w niektórych przypadkach pewnie także sąsiadów.

Na tym etapie mamy już wiedzę na temat typów bieżni dostępnych na rynku. W dalszej części tego wpisu skupimy się już tylko na przybliżeniu poszczególnych parametrów bieżni, które w znakomitej większości przypadków będą dotyczyły tylko bieżni elektrycznych.

Producent

Zaczynamy nietypowo, bo poniekąd od napisu, którym oznaczona jest nasza bieżnia. Nic bardziej mylnego, producent to nie tylko napis bądź naklejka na sprzęcie. To przede wszystkim wizytówka tego z jakim sprzętem mamy do czynienia. W innych branżach przyjęło się, że płaci się za markę. Tak jest również w przypadku fitnessu. Za niektóre modele znanych producentów zapłacimy więcej, niż za ich odpowiedniki mniej znanych marek. Można zadać sobie pytanie - skoro to ten sam produkt w innym opakowaniu, to co po przepłacać? Rzeczywiście, wielu kupujących po tak zadanym pytaniu decyduje się na zakup bieżni mniej znanego producenta. Nikt nie mówi, że to zły tok rozumowania. To w końcu kwestia indywidualna, a oba wybory są jednakowo dobre. Przed zakupem trzeba się jednak zorientować jak nasz sprzęt wypada na tyle innych, jeśli porównamy takie kwestie jak awaryjność, żywotność, dostępność części zamiennych czy obsługę posprzedażową. Bardzo często to właśnie te aspekty decydują o tym, że warto dołożyć trochę pieniędzy i kupić pozornie ten sam produkt od producenta, który dłużej działa na rynku i cieszy się dobrymi opiniami klientów. Jest to szczególnie istotne przy nowych markach, o których niewiele jeszcze można powiedzieć, chociażby w kontekście awaryjności. Nikt przecież nie chce kupować kota w worku, bo jeśli sprzęt zacznie się psuć, a serwis będzie nieodpowiedni, to możemy zostać ze sprzętem zupełnie sami, zdani na siebie. Warto więc wyrobić sobie opinię na ten temat, gdyż wybór producenta będzie prawdopodobnie pierwszym krokiem jaki wykonasz podczas zakupu bieżni.

Silnik

Silnik to serce naszego sprzętu. Pierwsze co sprawdzamy poszukując nowej bieżni, to właśnie informacja o mocy silnika. Mierzona jest ona w koniach mechanicznych (KM, możemy też spotkać się z oznaczeniem anglojęzycznym - HP). Czym większa, tym bardziej wytrzymałe urządzenie, a także większa prędkość maksymalna jaką może rozwinąć bieżnia (od 12 do 22 km/h). Najtańsze modele dostępne na rynku posiadają około 2KM. Przy takiej mocy nie możemy raczej myśleć o intensywnym i długotrwałym biegu. Bieżnie takie nadają się przede wszystkim do marszu i delikatnego truchtu. Z kolei najbardziej topowe pozycje posiadają silnik o mocy stałej dochodzącej nawet do 7KM. Wprowadziliśmy pojęcie mocy stałej, warto to rozwinąć. Przeglądając broszury marketingowe bardzo często natkniecie się na informację o mocy szczytowej, która zawsze jest większa niż moc stała (inne nazwy - ciągła, znamionowa, trwała). Jest to chwyt marketingowy mający na celu pozorne polepszenie parametrów bieżni. Najważniejsza jest właśnie moc stała, bo to ona decyduje o pracy bieżni podczas długiego treningu. Z kolei moc szczytowa, to taka, którą bieżnia osiąga tylko na krótką chwilę, podczas rozruchu czy zmiany prędkości. Nie kierujcie się nią podczas wyboru sprzętu, gdyż ta pierwsza jest znacznie istotniejsza. Bardzo często z mocą silnika powiązana jest nośność bieżni. Czym większa maksymalna waga użytkownika, tym wymagany jest mocniejszy silnik, aby urządzenie wytrzymywało nacisk i pracowało bezawaryjnie przez długi czas.

Nachylenie i powierzchnia pasa

Drugim omawianym przez nas aspektem jest powierzchnia pasa biegowego i powiązane z nim nachylenie. Z reguły producenci montują w swoich bieżniach pasy adekwatne do mocy silnika. Czym bowiem większa prędkość maksymalna bieżni, tym dłuższe kroki stawiane przez ćwiczącego, więc wielkość pasa musi być odpowiednia, aby zachować odpowiedni komfort ćwiczeń. Pasy są więc nie mniejsze niż 100x30 cm, a w bieżniach posiadających mocne silniki znajdziemy pasy biegowe o wymiarach 145x50 cm i większe. Warto na własną rękę to przetestować i przekonać się czy pas zamontowany w bieżni, nad której zakupem się zastanawiamy, będzie odpowiadał naszym potrzebom. Jeśli bowiem nie będzie biegało nam się komfortowo, poprzez brak odpowiednio dużej przestrzeni, to niestety nie zrekompensują tego żadne inne parametry naszego sprzętu.

Nachylenie także jest istotne, gdyż jego obecność świadczy o możliwości angażowania podczas treningu dodatkowych partii mięśni. Poprzez nachylenie rozumiemy bowiem bieg pod górkę, który uaktywnia pracę mięśni pośladków i ud. Sam zaś bieg pod górkę jest znacznie bardziej wymagający dla naszych mięśni i organizmu, dzięki czemu w tym samym czasie możemy spalić znacznie więcej kalorii, nawet do 4 razy więcej przy treningu na pasie o nachyleniu 20 stopni! Decydując się na zakup bieżni warto wziąć to pod uwagę. Już nawet najtańsze modele posiadają regulację nachylenia jednak w o wiele mniejszym zakresie niż topowe modele oraz często regulacja ta jest manualna. Oznacza to, że aby zmienić nachylenia pasa bieżni trzeba przerwać trening, często zejść z bieżni i nachylenie wyregulować ręcznie poprzez użycie pokręteł czy też zmianę ustawienia stopek poziomujących. Może to być uciążliwe, ale z pewnością lepiej posiadać takie rozwiązanie w swoim urządzeniu, niż całkowicie zrezygnować z funkcji regulacji kąta nachylenia pasa biegowego. Jeśli budżet nas pod tym względem nie ogranicza, to warto zainwestować w bieżnię, która posiada drugi silnik odpowiedzialny za regulację nachylenia kąta bieżni. W takiej sytuacji parametrem tym sterujemy z poziomu konsoli, w trakcie treningu. Najbardziej popularnym i polecanym obecnie rozwiązaniem jest zakup bieżni z regulacją w zakresie 0-15 stopni.

Systemy amortyzacyjne

Amortyzacja jest główną i niepodważalną zaletą bieżni treningowych. Dzięki temu korzystać mogą z nich także osoby, które mają tendencje do łapania kontuzji oraz borykające się z problemami i bólami stawów. Często trening na bieżni zalecany jest także podczas rehabilitacji. Udowodniono, że pod tym względem trening na bieżni jest bezpieczniejszy niż tradycyjny bieg, gdyż mniej obciąża stawy i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Obciążenia mogą być nawet o 35% mniejsze, w zależności od zastosowanego systemu amortyzacji. Rozmawiając o amortyzacji koniecznie zapytaj sprzedawcę o liczbę elastometrów. To właśnie ta jednostka wyraża to jak dobry system amortyzacji posiada bieżnia. Elastometry to specjalne kawałki gumy, które znajdują się między ramą a pasem biegowym. Ich ilość decyduje o jakości amortyzacji. Zwykle będzie ona wyrażała się w przedziale 4-10. Ogólna zasada - im wyższy stopień amortyzacji, tym większa ochrona stawów i kręgosłupa. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku jest nieco inaczej niż gdy omawialiśmy kwestię silnika - wyższa cena niekoniecznie powiązana jest z lepszym systemem amortyzacji zastosowanym w bieżni. Może okazać się, że tania i prostsza pozycja będzie posiadała lepszą amortyzację niż jakiś topowy model dostępny na rynku, a to dlatego, że może być ona przeznaczona na przykład właśnie dla osób przechodzących rehabilitację, dla których ten aspekt jest najbardziej istotny.

Maksymalne obciążenie

Jeśli Twoja waga ciała nie przekracza 100 kg, a dodatkowo będziesz jedynym użytkownikiem bieżni, to nie masz się zupełnie o co martwić. Praktycznie każdy model dostępny na rynku posiada maksymalną wagę użytkownika nie mniejszą niż właśnie 100-120 kg. W sytuacji w której walczy się z nadwagą, już koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ten parametr. Bieżnie wyposażone w mocne silniki umożliwiają trening osobom ważącym nawet 170 kg, jednak przez obecność mocnego silnika wzrastają koszty bieżni. Przez to trzeba liczyć się z większym wydatkiem, nawet jeśli nie zależy nam specjalnie na pozostałych parametrach bieżni. Pamiętajmy także o tym, że decydując się na bieżnie z mniejszą wagą maksymalną niż nasza ryzykujemy - przede wszystkim naszym bezpieczeństwem, ale także uszkodzeniem sprzętu - szybszym zużyciem pasa oraz awaryjnością silnika, a w takich przypadkach możemy nawet utracić gwarancję, a naprawa bieżni na własny koszt może okazać się bardzo kosztowna. Nie warto więc próbować na tym oszczędzać, bo może nam to przysporzyć dodatkowych i zbędnych problemów.

Konsola

Jest to z pewnością jeden z dłuższych tematów, bo tyle ile jest producentów i modeli bieżni na rynku, tyle różnych konsoli znajdziemy. Różnią się one już na poziomie wyświetlacza. Jedne z nich, najtańsze, posiadają proste wyświetlacze pokazujące tylko tekstowo i liczbowo podstawowe parametry treningu takie jak czas, prędkość czy przebyty dystans. Czym droższy produkt, tym ciekawsze rozwiązania - najpierw wyświetlacze z graficznymi elementami, jak na przykład wyświetlanie okrążeń czy wykresów tras, następnie rozbudowane wyświetlacze LCD, aż wreszcie kolorowe, a nawet dotykowe ekrany. Te ostatnie posiadają też często wbudowane moduły Bluetooth, które umożliwiają integrację z urządzeniami zewnętrznymi - smartfonami, tabletami czy nawet telewizorami. Wszystko po to, aby trening z czasem nie stawał się nudny i monotonny. Planowanie tras na komputerze, a potem wgrywanie ich do swojego urządzenia, to już dzisiaj chleb powszedni. Co więcej, trasy te nie tylko charakteryzuje prędkość i różnica wysokości w odpowiednich jej fragmentach, ale także to, gdzie ona rzeczywiście się znajduje. Chcesz pobiec wzdłuż Wielkiego Kanionu Kolorado? Nic prostszego! Ze sprzętem marek premium takich jak Nautilus czy NordicTrack, efekt ten osiągnąć możesz bez wychodzenia z domu, a zdjęcia bądź film trasy zobaczysz na ekranie telewizora bądź urządzenia mobilnego. Rozwiązania tego typu są oczywiście bardzo kosztowne, ale widać wyraźnie, że w tym kierunku zmierzają producenci - chcą jak najbardziej odwzorować klasyczny bieg na powietrzu, dostarczając przy tym użytkownikom dodatkowego elementu rozrywki. Co raz więcej bieżni ma także możliwość przesyłu danych do dedykowanej platformy lub aplikacji, gdzie możemy śledzić swoje postępy i planować treningi oraz cele. Nasuwa się jedno zasadnicze pytanie - czy to wszystko jest nam potrzebne? Oczywiście nie! Każda bieżnia musi posiadać możliwość zarządzania prędkością i śledzenia parametrów treningu i na tym wymagania względem niezbędnych elementów konsoli w zasadzie się kończą, ale jeśli ktoś oczekuje od sprzętu czegoś więcej, to czemu nie. To samo dotyczy liczby i różnorodności programów treningowych. Niektóre bieżnie posiadają ich tylko 5, inne zaś nawet ponad 100. Nie wszyscy jednak wymagają, aby ich sprzęt miał właśnie tyle, bo i tak nie korzystaliby z większości z nich. Różnorodność sprzętów na rynku daje dużą wygodę jeśli chodzi o możliwość dopasowania urządzenia do swoich potrzeb i oczekiwań. Z pewnością każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Jeśli chodzi o parametry to zostały już one w kilku miejscach przytoczone, ale przypomnijmy raz jeszcze te, które znajdziemy w niemal każdej bieżni:

  • prędkość
  • czas
  • dystans
  • spalone kalorie

Jak już wspomnieliśmy, je znajdziecie w każdym modelu, więc nie ma sensu ich szerzej opisywać. Skupmy się na tych parametrach i programach, które nie są już tak powszechne.

Przede wszystkim pomiar tętna. To bardzo przydatny parametr. Zazwyczaj niedostępny w najtańszych modelach, ale już wszystkie konsole w modelach średniej półki go posiadają. Sposoby pomiaru pulsu są różne. Na rynku dostępne mamy 3 rozwiązania: klips przyczepiany do ucha, sensory umieszczone na uchwytach bieżni oraz pomiar za pomocą bezprzewodowego pasa telemetrycznego. Pierwsza metoda jest najmniej dokładna, z kolei ostatnia charakteryzuje się największą dokładnością. Warto dodać, że często bieżnie posiadają dwie metody pomiaru pulsu, na przykład sensory oraz pas, jednak zdarza się tak, że pas trzeba kupić osobno, gdyż jest on tylko dodatkowym akcesorium. W zależności od producenta ceny pasów mieszczą się w przedziale 50 - 250 zł. Najdroższe modele mają jednak pas telemetryczny zwykle dołączony już do zestawu. Oczywiście bieżnie mające możliwość elektronicznej zmiany kąta nachylenia pasa bieżni, pozwalają także na zarządzanie tym parametrem z poziomu konsoli.

Jeśli chodzi o programy treningowe, to prócz tech standardowych w lepszych modelach znajdziemy także programy oparte o docelowy czas, dystans czy spalone kalorie. Niejako jest to cel naszego treningu i program trwa tyle i zajmie nam osiągnięcie tego celu. Rzadziej spotykany jest program HRC, który bazuje na pulsie docelowym. Tutaj nie tyle chodzi o to, aby trening skończyć wtedy gdy serce zacznie nam bić ze wskazaną częstotliwością, tylko żeby utrzymywać puls na optymalnym poziomie. W praktyce to bieżnia w takim przypadku odpowiedzialna jest za dostosowywanie tempa treningu i zwalnia wtedy, gdy tętno staje się zbyt wysokie. Jest to na pewno ciekawa funkcja, szczególnie dla początkujących biegaczy, którzy nie do końca potrafią zarządzać tempem swojego treningu.

Na koniec słów kilka o profilach. Także nie każda bieżnia je posiada. Przydatne są wtedy gdy z bieżni korzysta kilku użytkowników. Profile dają możliwość zapamiętania wagi, wzrostu, płci i wieku ćwiczącego. Dzięki temu mamy możliwość zapamiętania ustawień i ulubionych programów danego użytkownika. Dodatkowo, dla każdego użytkownika przechowywana jest jego indywidualna historia treningów i czynionych postępów. W praktyce wszelkiego rodzaju konfiguracji dokonujemy tylko przy pierwszym uruchomieniu sprzętu, a potem wybieramy tylko dany profil podczas uruchamiania bieżni. Tak jak wspomnieliśmy - wygodne, szczególnie przy kilku użytkownikach, ale na pewno nie niezbędne.

Dodatkowe wyposażenie

W którymś ze wcześniejszych zdań tego wpisu zasygnalizowaliśmy, że  producenci dążą do tego, aby sprzęty fitness były urządzeniami kompletnymi, nie służącymi już tylko do przeprowadzania treningów i spalania kalorii, ale także mające dostarczać rozrywki ich użytkownikom. Stąd też w dzisiejszych bieżniach, oprócz tych wszystkich rzeczy opisanych przez nas wcześniej, możemy znaleźć na przykład wentylatory, które schładzają nas podczas treningu, głośniki z odtwarzaczem Mp3, uchwyty i tacki na akcesoria, bidony, klucze bezpieczeństwa, które natychmiastowo zatrzymują pracę bieżni podczas upadku ćwiczącego, klawisze szybkiej zmiany prędkości i nachylenia, panele dotykowe z możliwością przeglądania internetu bądź oglądania filmów czy nowatorskie systemy składania, które potrafią zaoszczędzić sporo miejsca w sytuacjach kiedy aktualnie nie korzystamy ze sprzętu. W każdym sezonie producenci wprowadzają innowacje, które od razu podchwytywane są i wprowadzane przez innych. Trudno za nimi wszystkimi nadążyć i wyobrazić sobie jakie jeszcze rozwiązania niebawem będziemy mogli zobaczyć. Wszystko jest kwestią wyobraźni i rodzących się na rynku potrzeb. Ostatnio na przykład modne są prototypy bieżni, które zamiast tradycyjnej konsoli mają... blat biurka! Tak, to nie są żarty. Mają one swoich zwolenników, zapracowanych nie mających na co dzień czasu na trening, więc niewykluczone, że znajdą się w produkcji już na stałe.

Oczywiście ten akapit miał na celu nie tyle pokazanie tego co jeszcze jest niezbędne, ale tego jakie mamy możliwości personalizacji swojego urządzenia, bo jest ich sporo. Nie wszystkie przemawiają do każdego, ale część z nich na pewno tak.

Montaż

Bieżnie zazwyczaj są już wstępnie złożone, a montaż opiera się głównie o podpięcie kilku kabelków oraz przykręcenie do siebie głównych części konstrukcji. Sam proces powinien zająć od 30 minut do maksymalnie 2 godzin. W przypadku droższych i bardziej masywnych konstrukcji niezbędna będzie pomoc drugiej osoby przy pewnych krokach montażu, w których trzeba podnieść i przystawić do siebie ciężkie elementy.

Gwarancja

Jest to ważny aspekt nie poruszany tak często, jednak w naszej opinii faworyzujący pewnych producentów. Jeżeli chodzi o użytek domowy to normą jest, że dostajemy w standardzie 2 lata gwarancji na całe urządzenie, które możemy stracić właściwie tylko poprzez złe jego użytkowanie, niezgodne z zaleceniami producenta, co zdarza się niezwykle rzadko. Niektórzy zaczynają rozszerzać gwarancję, oferując dłuższy czas ochrony niektórych elementów, które nie powinny zużywać się tak szybko, jak elementy konstrukcji czy silnik. Inni odplatanie oferują wydłużenie gwarancji do na przykład 5 lat. Topowe marki już teraz oferują nawet do 10 lat gwarancji na prawie wszystkie elementy, na przykład amerykańska marka Nautilus. Naszym zdaniem jest to bardzo duży plus dla takich właśnie marek. Bo mamy pewność, że producent poniekąd sam ręczy za to, że sprzęt będzie działał bez problemów przez taki długi okres czasu. A jeśli nie? To sam weźmie odpowiedzialność i dokona naprawy serwisowej we własnym zakresie, a nas nic to nie będzie kosztowało. Myślę, że jest to dosyć sympatyczna perspektywa i na pewno warto zwracać na to uwagę podczas procesu zakupu. W dzisiejszych czasach, kiedy sprzęty są tak podobne i zbliżone do siebie, to właśnie warunki gwarancji stają się jednym z nielicznych aspektów, który pozostawia jeszcze miejsce do wzajemnego prześcigania się i rywalizacji producentów.

Jeśli o gwarancji, to i słów kilka o serwisie. Dzisiejszą jedyną akceptowalną i już standardową gwarancją jest gwarancja "door-to-door". Oznacza to, że jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli i sprzęt zostanie uszkodzony, czy to w transporcie, czy po pewnym czasie użytkowania, to serwis zobowiązany jest do wykonania stosownej akcji serwisowej, tak aby nasz wysiłek i poświęcony czas był przy tym jak najmniejszy. W praktyce o takim trybie serwisowym mówimy, że jest to zgłoszenie bez wychodzenia z domu. Serwis przyjedzie do klienta sam, dośle wadliwą część albo zleci kuriera po odbiór sprzętu, naprawi i odeśle go bądź też wymieni na nowy w zależności od tego jak poważna jest usterka. Pamiętajcie o tym, bo czasy, w których powinniśmy zapłacić Panu Mietkowi za przyjazd do nas i przykręcenie śruby mamy już dawno za sobą. Teraz taka kompleksowa obsługa jest tym co producent gwarantuje i niejako dołączone jest do zestawu, w którego posiadanie wchodzimy i które nam się zwyczajnie należy w momencie gdy zdecydujemy się na zakup.

Jaka bieżnia dla kogo?

W ostatnim już fragmencie naszego artykułu nie tyle podsumujemy wszystko to, co zostało przez nas opisane wcześniej, ale spróbujemy dokonać takiej krótkiej i szybkiej analizy typowego użytkownika, pod kątem tego jaką bieżnie polecilibyśmy użytkownikom reprezentującym różne, ale typowe potrzeby. Oczywiście jest to tylko nasza propozycja. Ostateczną decyzję pozostawiamy Tobie, zaś nasze sugestie i przytoczone tutaj informacje, mają na celu jedynie ułatwienie Ci jej podjęcia.

Bieżnia do marszu/truchtu Wystarczająca będzie bieżnia mechaniczna bądź elektryczna ze słabym silnikiem o mocy znamionowej nie większej niż 2KM. Nie są wymagane żadne dodatkowe akcesoria, zaś programy treningowe dostępne w najprostszych modelach w zupełności będą odpowiadały Twoim potrzebom treningowym. Taki zakup wiąże się z wydatkiem nie większym niż 1000 zł.
Bieżnia do intensywnych treningów (dla wymagających użytkowników) Tym na co powinno się zwrócić szczególną uwagę w tym przypadku to moc silnika. Najlepiej nie mniejsza niż 3KM (moc znamionowa). Dodatkowo warto zdecydować się na urządzenie posiadające możliwość regulacji kąta nachylenia pasa bieżni (dla zróżnicowania treningu i aktywizacji dodatkowych partii mięśni). Zadbaj o to, aby pas miał odpowiednią powierzchnię (wymiary nie mniejsze niż 145x50 cm). Poszukujesz bieżni reprezentującej co najmniej średnią półkę cenową (ceny takich bieżni zaczynają się od 4000 zł).
Bieżnia dla osób z kontuzjami i chorobami stawów Najważniejszy aspekt w tym przypadku to dobra amortyzacja. Najlepiej żeby bieżnia miała nie mniej niż 6 elastometrów (w skali 4-10). Jeśli w swoich poszukiwaniach skupisz się tylko na tym aspekcie to znajdziesz bieżnie przeznaczone do celów rehabilitacyjnych, które znajdują się w przedziale cenowym 2000-4000 zł.
Bieżnia dla osób borykających się z chorobami serca Kluczowa w tym przypadku jest funkcja precyzyjnego pomiaru pulsu. Jeśli nie zależy Ci na dodatkowych parametrach bieżni, to wybierz model z przedziału cenowego 2000-4000 zł i zainwestuj w bezprzewodowy pas telemetryczny (zwróć uwagę czy dana bieżnia jest kompatybilna z tym akcesorium).
Bieżnia dla większej liczby użytkowników Jeśli urządzenie ma służyć długie lata, to ważne, aby było wytrzymałe, co zapewni nam mocny silnik, o mocy znamionowej przynajmniej na poziomie 3KM. Bardzo dobrą decyzją będzie także zaopatrzenie się w bieżnie mającą możliwość definiowania kilku profili użytkowników. Niestety nawet bez dodatkowych wymagań o cenie będzie decydował tutaj silnik. Wydatek rzędu co najmniej 4000 zł.

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis i jesteś już o krok od zakupu bieżni treningowej, to być może zainteresuje Cię także nasz artykuł pod tytułem Ranking bieżni, w którym przedstawiliśmy aktualnie najlepsze opcje zakupowe w różnych przedziałach cenowych. Gorąco zachęcamy do lektury!

Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do przeczytania innych wpisów na naszym blogu.

Załoga sklepu FitnessPortal.pl

Masz uwagi do tego wpisu bądź pomysł na kolejne artykuły naszego bloga? Napisz do nas!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
raty przez internet leasing przez internet
Sklep internetowy od home.pl